Senaste inläggen i bloggen

Reflektioner efter matchen mot AIK
Jens Leandersson

Sommaren har gjort comeback och de första träningsmatcherna är avklarade. Det finns läge att utvärdera och samla ett första intryck efter veckan som gått. Rögle som lag tränar hårdare, är snabbare och är i stort samma spelare som förra säsongen. Jag har varit lite... läs mer

Senaste inläggen i bloggen

Vill ditt företag synas på Högrasitt?

Vill ditt företag synas på Högrasitt?
Håkan Maxe

En ny säsong står för dörren och många spännande matcher väntar i vinter. Vi på Högrasitt siktar som vanligt högt genom att försöka leverera intervjuer och matchreferat etc. Vi jobbar just nu med att förändra och förbättra sidan för att den ska ta nästa steg...

HD.se Rögle

RSS Error: A feed could not be found at http://www.hd.se/rss.xml?latest=1&id=02291a29-a99c-45a7-be94-f277af5f01a1. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

Rögle Nyheter

Rögle vann första träningsmatchen av fem på försäsongslägret i Schweiz. Rögle-TV träffade tränaren A [LÄS MER]

Rögle tog tredje raka segern på försäsongen när man slog schweiziska liga B-laget La Chaux-de-Fonds [LÄS MER]

SHL Nyheter

Premiären av SHL närmar sig med stormsteg och vår dagliga nedräkning fortsätter. Idag är det 20 daga [LÄS MER]

Fyra svenska lag spelade i Champions Hockey League under lördagen och det blev idel svenska segrar d [LÄS MER]

Nedräkningen till SHL 2016/2017 fortsätter i raskt takt och idag är det endast 21 dagar kvar tills p [LÄS MER]

SHL 2015-16

1SAIK523715111
2FHC523715104
3LHC52322094
4LHF52312192
5FBK52302289
6VLH52292387
7DIF52282486
8OHK52252777
9HV7152252775
10BIF52252774
11RBK52203262
12MIF52203261
13MODO52163649
14KHK5294331

Interna Poängligan

1Jack Connolly (F)5092837
2Patrick Cehlin (F)52201636
3Ludvig Rensfeldt (F)52151227
4Christopher Liljewall (F)5281422
5Sebastian Wännström (F)5014721
6Dominik Granak (D)5261521
7Taylor Matson (F)5231720
8Jordan Smotherman (F)5214519
9Filip Karlsson (F)4721315
10Almen Bibic (D)452810

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Extension Date: 08/01/2016 Player: Victor Laz (F) From: Rögle BK J20 To: Rögle BKSource: Lin [LÄS MER]

Status: Extension Date: 07/25/2016 Player: Anton Cederholm (D) From: Vancouver Canucks To: Rögle BKS [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/16/2016 Player: Robin Kovacs (F) From: Rögle BK To: New York RangersInfor [LÄS MER]

Sportbladet Hockey

KvP Rögleblogg

- elisabethlindback

Rögle har spelat sin första träningsmatch i Schweiz, det blev seger med 4-2 över La Chaux-de-Fonds. [LÄS MER]

- elisabethlindback

Rögle kommer inte vinna SM-guld närmaste åren. Kanske inte ens gå till slutspel i vår. Men jag är sä [LÄS MER]

- elisabethlindback

Han är fortfarande utan nytt kontrakt med Anaheim Ducks, men Hampus Lindholm, 22, fick en glad nyhet [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan