Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Efter en lång och framgångsrik karriär som spelare la backen Cory Murphy i våras den aktiva karriäre [LÄS MER]

Uppe på läktarna finns målvaktstränaren och videocoachen Magnus Wennström och ser matcherna samtidig [LÄS MER]

J18 fortsätter att träningsspela - på söndagen spelades tredje matchen på sex dagar. Det blev seger [LÄS MER]

SHL Nyheter

RSS Error: A feed could not be found at http://classic.shl.se/artiklar.rss. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

HD.se Rögle

- Daniel Rooth, Linus Ahlin

Nyförvärvet om steget till SHL, förväntningarna och sitt stora fritidsintresse. [LÄS MER]

- Daniel Rooth

HD:s krönikör om lagkaptensfrågan i Rögle och många utropstecken i Köln. [LÄS MER]

- Daniel Rooth

Ängelholmaren om ett ökat centeransvar och Rögles tre raka segrar. [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Doubtful rumour Date: 08/15/2018 Player: Daniel Widing (F) From: Rögle BK To: Almtuna ISSour [LÄS MER]

Status: Doubtful rumour Date: 08/10/2018 Player: Jonas Ahnelöv (D) From: Avangard Omsk To: Rögle BKS [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/16/2018 Player: Rasmus Sandin (D) From: Rögle BK To: Toronto Maple LeafsI [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

Backen Daniel Bertov tvingades utgå efter en tackling bakifrån i Rögles match mot Köln igår. Efter m [LÄS MER]

- Henrik Skoglund

Redan igår stod det klart att Rögle skulle vinna Köln Cup. När turneringen idag avslutades mot värdl [LÄS MER]

- Henrik Skoglund

Snart är det dags för säsong 44 i ordningen av elitserien/SHL. Därför kan de som en rolig grej vara [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan