Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Spelarna har gått på fyra veckors ledigt från den gemensamma försäsongsträningen. Men innan de sking [LÄS MER]

Dagens lunch serveras i Arenarestaurangen alla vardagar mellan kl 11-13.30. I lunchbuffén ingår dage [LÄS MER]

Efter några nervösa timmar av väntan kom Lucas Elvenes namn äntligen upp - vald av nya NHL-laget Las [LÄS MER]

SHL Nyheter

Under måndagen under en direktsändning av #lhflive presenterade Luleå sitt senaste nyförvärv. Den ka [LÄS MER]

Under midsommarhelgen genomfördes NHL:s årliga draft där samtliga NHL-klubbar tingade spelare inför [LÄS MER]

Sommarmånaderna är här och när vi närmar oss juli månad betyder det även ett något lugnare tempo på [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Linus Ahlin

Rögletalangen valdes i femterundan av nya NHL-laget. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Klubbdirektören bekräftar: "De finns med på bruttolistan." [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Rögletalangen vald som nummer 17 i NHL-draften – hyllar sin mamma. [LÄS MER]

SHL 2016-17

1VLH52331999
2HV7152331998
3FHC52331997
4LHC52322096
5BIF52312193
6SAIK52312190
7FBK52312187
8MIF52262681
9LHF52232970
10DIF52223070
11KHK52223068
12OHK52183453
13RBK52163647
14LIF52133943

Nästa match

Interna Poängligan

1Bryan Lerg (F)52201333
2Ludvig Rensfeldt (F)48131831
3Cade Fairchild (D)5062430
4Jack Connolly (F)5242428
5Felix Schütz (F)5081422
6Christopher Liljewall (F)4341519
7Sebastian Wännström (F)209918
8Filip Karlsson (F)5241317
9Sebastian Collberg (F)456713
10Daniel Widing (F)197411

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Rumour Date: 06/25/2017 Player: Felix Schütz (F) From: Rögle BK To: Eisbären BerlinSource: L [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 06/12/2017 Player: Linus Sandin (F) From: Almtuna IS To: Rögle BKSource: Lin [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 06/12/2017 Player: Rasmus Sandin (D) From: Brynäs IF J20 To: Rögle BKSource: [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Henrik Skoglund

I mars stod det klart att den tyske landslagsforwarden Felix Schütz inte skulle bli kvar i Rögle. Nu [LÄS MER]

- Uffe Bodin

Han hade en säsong som inte alls blev som han tänkt sig och rasade i draften. Men Toronto Maple Leaf [LÄS MER]

- Henrik Skoglund

Rögle har i dagsläget bara en målvakt på kontrakt. Nu avslöjar Helsingborgs dagblad att en KHL-målva [LÄS MER]

KvP Rögleblogg

- elisabethlindback

Fyra raka förluster och en poäng över kvalplats. Tungt är bara förnamnet. Men allt är absolut inte n [LÄS MER]

- elisabethlindback

Kvällspostens Elisabeth Lindbäck och Johan Svensson sätter betyg på spelarna i Skånederbyt. Skala: 5 [LÄS MER]

- elisabethlindback

Fem frågor till Kvällspostens hockeyexperter inför säsongens andra klassiska Skånederby. ALF KARLSSO [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan