Senaste inläggen i bloggen

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Tävling på fb!

OBSERVERA! För att kunna delta måste du vara medlem i fb-gruppen! Nu är det snart dags för kval – vi ska försvara vår SHL-plats och Lindab Arena ska bli en ointaglig hemmaborg. Vi hoppas du vill vara med och stötta oss och skapa en fantastisk inramning. Vi... läs mer

Rögle Nyheter

Tre dagar med olika tester - så har Röglespelarnas försäsong inletts. På fredagen avslutade man med [LÄS MER]

Officiellt drar försäsongen igång med första gemensamma träningen på tisdag i nästa vecka. Men redan [LÄS MER]

Fredrik Liljewall permanentas som huvudtränare och Magnus Rahm blir ny assisterande - där har ni trä [LÄS MER]

SHL Nyheter

SHL.se fick en pratstund med huvuddomaren Mikael Nord efter match 7. [LÄS MER]

SHL.se pratade med Christoffer Persson, Johan Davidsson och en mycket rörd och känslosam mental coac [LÄS MER]

SHL.se pratade med Tommy Sjödin, Felix Sandström och sportchefen Stefan Bengtzén efter matchen. [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Linus Ahlin

Ludvig Claesson har gjort klart med ny klubb. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Eric Martinsson funderar på NHL – Dennis Everberg är klar för KHL. [LÄS MER]

- Mattias Arvidsson

Förre Rögletränaren: "Det känns bra att testa något nytt". [LÄS MER]

SHL 2016-17

1VLH52331999
2HV7152331998
3FHC52331997
4LHC52322096
5BIF52312193
6SAIK52312190
7FBK52312187
8MIF52262681
9LHF52232970
10DIF52223070
11KHK52223068
12OHK52183453
13RBK52163647
14LIF52133943

Nästa match

Interna Poängligan

1Bryan Lerg (F)52201333
2Ludvig Rensfeldt (F)48131831
3Cade Fairchild (D)5062430
4Jack Connolly (F)5242428
5Felix Schütz (F)5081422
6Christopher Liljewall (F)4341519
7Sebastian Wännström (F)209918
8Filip Karlsson (F)5241317
9Sebastian Collberg (F)456713
10Daniel Widing (F)197411

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Rumour Date: 04/29/2017 Player: Sebastian Wännström (F) From: Rögle BK To: HV71Source: Link [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/26/2017 Player: Ludvig Claesson (D) From: Rögle BK To: AIKSource: Link [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/19/2017 Player: Kevin Gagné (D) From: Mora IK To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Anton Högsander

Enligt uppgifter till MrMadhawk har Sebastian Wännström nu skrivit på ett kontrakt med HV71. Enligt [LÄS MER]

- Måns Karlsson

Juniorlandslagsmeriterade Gustav Olhaver lämnar Rögle och kliver ned i HockeyAllsvenskan. Oskarshamn [LÄS MER]

- Mårthen Bergman

Tjugoförsta avsnittet av SHL-podden, NordicBets podcast om SHL, är här. Journalisten Mårthen Bergman [LÄS MER]

KvP Rögleblogg

- elisabethlindback

Fyra raka förluster och en poäng över kvalplats. Tungt är bara förnamnet. Men allt är absolut inte n [LÄS MER]

- elisabethlindback

Kvällspostens Elisabeth Lindbäck och Johan Svensson sätter betyg på spelarna i Skånederbyt. Skala: 5 [LÄS MER]

- elisabethlindback

Fem frågor till Kvällspostens hockeyexperter inför säsongens andra klassiska Skånederby. ALF KARLSSO [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan