Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Lite svett och allvar blandat med en hel del glädje och nytta – det var ingredienserna i dagens nätv [LÄS MER]

För ett år sedan bestämde sig William Wallén att sluta den aktiva karriären. Nu ska den förre supert [LÄS MER]

Hans pappa var spelare och ledare i klubben i mer än 40 år. Nu går Adam Bengtsson i pappas fotspår. [LÄS MER]

SHL Nyheter

Den tredje finalmatchen var det klart jämnaste. Skellefteå spräckte Växjös målnolla och hade ledning [LÄS MER]

Linköping har gjort klart med en ny huvudtränare. Tommy Jonsson, med ett förflutet i bland annat Bry [LÄS MER]

Efter ännu en klar seger har Växjö Lakers nu kopplat ett grepp om finalserien. Skellefteå är i despe [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Daniel Rooth

HD:s krönikör om lagbygget och väntan på de tunga namnen. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Backen om VM-planerna och kritiken mot egna laget efter fallet i slutspelet. [LÄS MER]

- TT

Jonstorpsbacken: "Klart att VM-spel är intressant." [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Rumour Date: 04/19/2018 Player: Daniel Zaar (F) From: Malmö Redhawks To: Rögle BKSource: Lin [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/18/2018 Player: Ludvig Rensfeldt (F) From: Rögle BK To: Timrå IKSource: L [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/13/2018 Player: Kodie Curran (D) From: Storhamar To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Mathias Andersson

Enligt vad HD kunde erfara var Carl Persson så gott som klar för en övergång från Karlskrona till Rö [LÄS MER]

- Uffe Bodin

Rögle och Ludvig Rensfeldt kunde inte komma överens om en fortsättning. Nu står det klart att den ti [LÄS MER]

- Uffe Bodin

Som junior var William Wallén en av landets mest lovande spelare. Efter att ha lagt ned den aktiva k [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan