Senaste inläggen i bloggen

Reflektioner efter matchen mot AIK
Jens Leandersson

Sommaren har gjort comeback och de första träningsmatcherna är avklarade. Det finns läge att utvärdera och samla ett första intryck efter veckan som gått. Rögle som lag tränar hårdare, är snabbare och är i stort samma spelare som förra säsongen. Jag har varit lite... läs mer

Senaste inläggen i bloggen

Vill ditt företag synas på Högrasitt?

Vill ditt företag synas på Högrasitt?
Håkan Maxe

En ny säsong står för dörren och många spännande matcher väntar i vinter. Vi på Högrasitt siktar som vanligt högt genom att försöka leverera intervjuer och matchreferat etc. Vi jobbar just nu med att förändra och förbättra sidan för att den ska ta nästa steg...

HD.se Rögle

RSS Error: A feed could not be found at http://www.hd.se/rss.xml?latest=1&id=02291a29-a99c-45a7-be94-f277af5f01a1. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

Rögle Nyheter

Bättre förberedd än någonsin – backen Alen Bibic ser fram emot den andra SHL-säsongen med Rögle. [LÄS MER]

Första delen av Rögles försäsongsläger i Schweiz är avklarad – nu inleds en matchintensiv period. Me [LÄS MER]

Ny vecka och därmed en ny lunchmeny i Rögle Arenarestaurang. Till den här veckan kan vi presentera e [LÄS MER]

SHL Nyheter

Inför säsongen 2013/2014 startade Linköping Hockey Club, i samarbete med lokala företag, klubben Tea [LÄS MER]

Säsongspremiären närmar sig med stormsteg, bara 19 dagar återstår till första nedsläpp. Schemat är f [LÄS MER]

Nästa lag på tur att presenteras är Rögle BK. Efter en lyckad fjolårssäsong med en slutlig elfteplat [LÄS MER]

SHL 2015-16

1SAIK523715111
2FHC523715104
3LHC52322094
4LHF52312192
5FBK52302289
6VLH52292387
7DIF52282486
8OHK52252777
9HV7152252775
10BIF52252774
11RBK52203262
12MIF52203261
13MODO52163649
14KHK5294331

Interna Poängligan

1Jack Connolly (F)5092837
2Patrick Cehlin (F)52201636
3Ludvig Rensfeldt (F)52151227
4Christopher Liljewall (F)5281422
5Sebastian Wännström (F)5014721
6Dominik Granak (D)5261521
7Taylor Matson (F)5231720
8Jordan Smotherman (F)5214519
9Filip Karlsson (F)4721315
10Almen Bibic (D)452810

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Extension Date: 08/01/2016 Player: Victor Laz (F) From: Rögle BK J20 To: Rögle BKSource: Lin [LÄS MER]

Status: Extension Date: 07/25/2016 Player: Anton Cederholm (D) From: Vancouver Canucks To: Rögle BKS [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/16/2016 Player: Robin Kovacs (F) From: Rögle BK To: New York RangersInfor [LÄS MER]

Sportbladet Hockey

Gjorde det klassiska målet – och hyllar "Klim [LÄS MER]

Lennart "Klimpen" Häggroth död [LÄS MER]

Ger sin syn på stjärnans avhopp [LÄS MER]

KvP Rögleblogg

- elisabethlindback

Imorgon tisdag spelar Rögle sin andra träningsmatch i Schweiz. Denna gång står Rapperswil för motstå [LÄS MER]

- elisabethlindback

Det är inte bara träning och matcher på lägret i Schweiz för Röglespelarna… Det är sol och bad också [LÄS MER]

- elisabethlindback

Rögle har spelat sin första träningsmatch i Schweiz, det blev seger med 4-2 över La Chaux-de-Fonds. [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan