Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

I torsdags serverade vi vårens sista dagens lunch - Arenarestaurangen håller nu semesterstängt i fem [LÄS MER]

Röglejunioren Rasmus Sandin valdes i natt i första rundan i NHL-draften av Toronto Maple Leafs (29:e [LÄS MER]

I morgon är det midsommarafton och då håller vi stängt. Vi vill önska alla en riktigt glad midsommar [LÄS MER]

SHL Nyheter

RSS Error: A feed could not be found at http://classic.shl.se/artiklar.rss. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

HD.se Rögle

- Mattias Hjälm

Röglespelaren valdes av klassiska Toronto Maple Leafs i första rundan av årets NHL-draft. [LÄS MER]

- Mattias Persson

Backen om åren i Växjö, NHL-kontraktet och förväntningarna på Rögle. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Både Lucas Elvenes och Rasmus Sandin med i truppen. [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Confirmed Date: 06/15/2018 Player: Lucas Elvenes (F) From: Rögle BK To: Vegas Golden Knights [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 06/04/2018 Player: Nils Höglander (F) From: AIK To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 05/25/2018 Player: Erik Andersson (F) From: HV71 To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

I morgon natt är det dags för sommarens stora hockeyhändelse: NHL-draften. Hockeysverige.se har titt [LÄS MER]

- Måns Karlsson

Förra säsongen blev det åtta SHL-matcher. Nu flyttar Rögles Melvin Karlsson till USA. Han ska spela [LÄS MER]

- Ronnie Rönnkvist

Leon Bristedt har spelat JVM för Sverige och gjorde sig snabbt ett namn i collegehockeyn i USA. Men [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan