Senaste inläggen i bloggen

Högrasitt tackar för säsongen

Namn från KHL
Jens Leandersson

Söndag och fint väder, hockey VM på TV men det enda vi tänker på och uppehåller oss vid är de spelare som ryktas vara på väg in till Rögle. Spelarnas agenter gör allt i sin makt att få sålt in sina spelare till högst bud och bästa pris. Envisa rykten gör gällande att...

HD.se Rögle

- Daniel Rooth

Daniel Rooth om lagbygget och träningen. [LÄS MER]

- Tomas Nilsson

Lugnet fick Rögles Mathias From att växa från J20 till NHL-draften [LÄS MER]

- Tomas Nilsson

Alexander Nylander draftad av Buffalo som nummer åtta. [LÄS MER]

Rögle Nyheter

Under helgen genomförs underhåll av den mobila hemsidan. Nyheter kommer inte att uppdateras på mobil [LÄS MER]

Efter åtta proffssäsonger i Nordamerika och några matcher i NHL var Bryan Lerg redo för något nytt. [LÄS MER]

På onsdagskvällen utsågs de största profilerna i SHL den gångna säsongen på SHL Awards. Rögleanfalla [LÄS MER]

SHL Nyheter

RSS Error: A feed could not be found at http://www.hockeyligan.se/shared/rss/rss_SHL_all.xml. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

SHL 2015-16

1SAIK523715111
2FHC523715104
3LHC52322094
4LHF52312192
5FBK52302289
6VLH52292387
7DIF52282486
8OHK52252777
9HV7152252775
10BIF52252774
11RBK52203262
12MIF52203261
13MODO52163649
14KHK5294331

Interna Poängligan

1Jack Connolly (F)5092837
2Patrick Cehlin (F)52201636
3Ludvig Rensfeldt (F)52151227
4Christopher Liljewall (F)5281422
5Sebastian Wännström (F)5014721
6Dominik Granak (D)5261521
7Taylor Matson (F)5231720
8Jordan Smotherman (F)5214519
9Filip Karlsson (F)4721315
10Almen Bibic (D)452810

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Confirmed Date: 06/10/2016 Player: Jordan Smotherman (F) From: Rögle BK To: Iserlohn Rooster [LÄS MER]

Status: Extension Date: 06/03/2016 Player: Felix Schütz (F) From: Rögle BK To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 05/16/2016 Player: Sebastian Collberg (F) From: Bridgeport Sound Tigers To: [LÄS MER]

Sportbladet Hockey

Jenni Hiirikoski klar för de regerande mästarna [LÄS MER]

Filip Forsberg får 306 miljoner för sex nya år i N [LÄS MER]

Synar samtliga lag – och ger första SHL-tipset [LÄS MER]

KvP Rögleblogg

- Fredrik Jonsson

Tre poäng mot Färjestad tar Rögle säkrar SHL-kontraktet inför de heta derbyna mot Malmö Redhawks. Då [LÄS MER]

- Fredrik Jonsson

Jack Connolly, Filip Karlsson och Kevin Marshall har redan förlängt. Kvällsposten tittar närmare på [LÄS MER]

- Fredrik Jonsson

För första gången på flera år lämnade Dominik Granak isen som tvåmålsskytt mot Växjö. Och den slovak [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan