Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Daniel Bertov, ny back från Leksand, tränade med sitt nya lag för första gången i dag. Han gav passe [LÄS MER]

Han har spelat med och mot de bästa i de bästa ligorna i världen, vunnit VM och SM. Nu ska Cory Murp [LÄS MER]

Efter 18 säsonger som spelare på högsta nivå i världens bästa ligor sadlar backen Cory Murphy om och [LÄS MER]

SHL Nyheter

Färjestad presenterade på tisdagen ytterligare ett nyförvärv inför kommande säsong. Från Kloten i Sc [LÄS MER]

Här har vi samlat massvis av länkar som Luleå delat med sig av på sin hemsida under säsongen 2017/20 [LÄS MER]

SHL-säsongen 2017-18 är över och så även ESHLs YouTube-serie ”Road to Division 1”. Trots tappert för [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Eric Persson

Profilen om uppdraget i Rögle, ledarna som inspirerat och familjens önskan. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Cory Murphy presenterad – lägger av efter 18 år som spelare. [LÄS MER]

- TT, Daniel Rooth

Jonstorpsprodukten om guldänglarna och första firandet sen Rögletiden. [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Date: 05/17/2018 Player: Joel Svensson (G) From: Rögle BK To: Helsingborgs HCSource: Link [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 05/11/2018 Player: Daniel Bertov (D) From: Leksands IF To: Rögle BKSource: L [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 05/10/2018 Player: Kevin Gagné (D) From: Rögle BK To: Mora IKSource: Link [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

En framgångsrik karriär är över. Cory Murphy slutar som spelare och blir ny assisterande tränare i R [LÄS MER]

- Måns Karlsson

Rögle verkar bli än mer nordamerikanskt nästa säsong. Helsingborgs Dagblad uppger att klubben plocka [LÄS MER]

- Henrik Skoglund

Han var den ende svensken i final i någon av de tre stora kanadensiska juniorligorna. Men det blev i [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan