Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Efter en och en halv vecka på is är det äntligen dags för träningsmatcher. I morgon åker Rögle ner t [LÄS MER]

Nästa fredag, den 24 augusti kl 18, spelar Rögle sin första träningsmatch för säsongen på svensk mar [LÄS MER]

Arenarestaurangens lunchbuffé serveras alla vardagar mellan kl 11-13:30. Här är kommande veckas dage [LÄS MER]

SHL Nyheter

RSS Error: A feed could not be found at http://classic.shl.se/artiklar.rss. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

HD.se Rögle

- Mattias Persson

Rögleforwarden om osannolika säsongen ifjol och hur han ska leva upp till den. [LÄS MER]

- Mattias Persson

Möt Eric Martinsson och Dennis Everberg i en lång intervju. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Mattias Sjögren om rehabiliteringen, tankarna om SHL-premiären och tidiga lagkänslan. [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Doubtful rumour Date: 08/10/2018 Player: Jonas Ahnelöv (D) From: Avangard Omsk To: Rögle BKS [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/16/2018 Player: Rasmus Sandin (D) From: Rögle BK To: Toronto Maple LeafsI [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/13/2018 Player: Bryan Lerg (F) From: Rögle BK To: Ambrì-PiottaSource: Lin [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

Ett nytt och nyskapande avtal har slutits mellan SHL och AI-teknikföretaget Sportlogiq. Företaget sk [LÄS MER]

- Peter Ekholm

Rögle, Mora, Rögle, Oskarshamn och sedan Rögle igen. Efter två säsonger med utlåningar siktar en bät [LÄS MER]

- Henrik Skoglund

Det var i våras som det stod klart att den svenske OS-backen Jonas Ahnelöv inte skulle bli kvar i si [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan