Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Röglelegendaren Kenny Jönsson har blivit invald av Svenska Ishockeyförbundet i svensk ishockeys Hock [LÄS MER]

Arenarestaurangens lunchbuffé serveras alla vardagar mellan kl 11-13:30. Här är veckans dagens lunch [LÄS MER]

Lite svett och allvar blandat med en hel del glädje och nytta – det var ingredienserna i dagens nätv [LÄS MER]

SHL Nyheter

Han kom tillbaka under säsongen för att hjälpa sitt Skellefteå AIK till ännu ett guld. Det räckte ti [LÄS MER]

Under finalspelet så imponerade Robert Rosén oerhört stort. Han levererade mål och assist genom hela [LÄS MER]

Han vände hem mitt under brinnande säsong för att få vara med Växjö Lakers i deras resa mot SM-guld. [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Marjan Svab

Röglelegendaren är nummer 115 i Hockey Hall of fame. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Jesper Williamsson om svängiga säsongen och lagets stora omställning. [LÄS MER]

- Daniel Rooth

HD:s krönikör om lagbygget och väntan på de tunga namnen. [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Rumour Date: 04/19/2018 Player: Daniel Zaar (F) From: Malmö Redhawks To: Rögle BKSource: Lin [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/18/2018 Player: Ludvig Rensfeldt (F) From: Rögle BK To: Timrå IKSource: L [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 04/13/2018 Player: Kodie Curran (D) From: Storhamar To: Rögle BKSource: Link [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

Igår blev Ylva Martinsen nummer 114 att väljas in i svensk hockeys hall of fame. Idag blev Kenny Jön [LÄS MER]

- Mathias Andersson

Enligt vad HD kunde erfara var Carl Persson så gott som klar för en övergång från Karlskrona till Rö [LÄS MER]

- Uffe Bodin

Rögle och Ludvig Rensfeldt kunde inte komma överens om en fortsättning. Nu står det klart att den ti [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan