Senaste inläggen i bloggen

Sol, sommar, semester och silly season
Jens Leandersson

Jag har varit på semester och haft sporadisk tillgång till internet men har försökt att följa med på vad som händer och vad som är på gång. När jag kom hem igår fanns det ett gammalt meddelande i min inkorg som tipsade mig om att Rögle jagade ytterligare en back och... läs mer

Högrasitt tackar för säsongen

Namn från KHL
Jens Leandersson

Söndag och fint väder, hockey VM på TV men det enda vi tänker på och uppehåller oss vid är de spelare som ryktas vara på väg in till Rögle. Spelarnas agenter gör allt i sin makt att få sålt in sina spelare till högst bud och bästa pris. Envisa rykten gör gällande att...

HD.se Rögle

- Linus Ahlin

Möt NHL-stjärnan som är tillbaka på hemmaplan i Helsingborg. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

SHL ändrar sig om nya tiderna. [LÄS MER]

- Linus Ahlin

Sportchefen om önskelistan och talangernas framtid. [LÄS MER]

Rögle Nyheter

Under helgen genomförs underhåll av den mobila hemsidan. Nyheter kommer inte att uppdateras på mobil [LÄS MER]

Efter åtta proffssäsonger i Nordamerika och några matcher i NHL var Bryan Lerg redo för något nytt. [LÄS MER]

På onsdagskvällen utsågs de största profilerna i SHL den gångna säsongen på SHL Awards. Rögleanfalla [LÄS MER]

SHL Nyheter

Under helgen genomförs underhåll av den mobila hemsidan. Nyheter kommer inte att uppdateras på mobil [LÄS MER]

Den 4 maj delades sex prestigefulla priser ut i SHL Awards 2016. Vinnarna röstades fram av en minst [LÄS MER]

Redan nu jobbas det för fullt runt om i klubbarna för att skaffa sig en så slagkraftig trupp som möj [LÄS MER]

SHL 2015-16

1SAIK523715111
2FHC523715104
3LHC52322094
4LHF52312192
5FBK52302289
6VLH52292387
7DIF52282486
8OHK52252777
9HV7152252775
10BIF52252774
11RBK52203262
12MIF52203261
13MODO52163649
14KHK5294331

Interna Poängligan

1Jack Connolly (F)5092837
2Patrick Cehlin (F)52201636
3Ludvig Rensfeldt (F)52151227
4Christopher Liljewall (F)5281422
5Sebastian Wännström (F)5014721
6Dominik Granak (D)5261521
7Taylor Matson (F)5231720
8Jordan Smotherman (F)5214519
9Filip Karlsson (F)4721315
10Almen Bibic (D)452810

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Confirmed Date: 05/16/2016 Player: Sebastian Collberg (F) From: Bridgeport Sound Tigers To: [LÄS MER]

Status: Rumour Date: 05/14/2016 Player: Felix Schütz (F) From: Rögle BK To: Eisbären BerlinSource: L [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 05/04/2016 Player: Bryan Lerg (F) From: San Jose Barracuda To: Rögle BKSourc [LÄS MER]

Sportbladet Hockey

KvP Rögleblogg

- Fredrik Jonsson

Tre poäng mot Färjestad tar Rögle säkrar SHL-kontraktet inför de heta derbyna mot Malmö Redhawks. Då [LÄS MER]

- Fredrik Jonsson

Jack Connolly, Filip Karlsson och Kevin Marshall har redan förlängt. Kvällsposten tittar närmare på [LÄS MER]

- Fredrik Jonsson

För första gången på flera år lämnade Dominik Granak isen som tvåmålsskytt mot Växjö. Och den slovak [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan