Senaste inläggen i bloggen

AIA:s årsmöte

AIA höll ikväll årsmöte och det regnade nyheter från himlen eller åtminstone under mötet. Att det finns ett hockeyintresse kring Rögle stod som vanligt klart eftersom det var knökfullt i lokalen. Jag kan berätta att min vän Glenn Pettersson är ny ordförande för AIA... läs mer

Silly season

Vi är många som är förväntansfulla inför kommande säsong eftersom det utlovats en större satsning och spelartruppen har börjat att förändras. Många spelare lämnar Rögle och ska ersättas av vad det är sagt bättre spelare. Att Rögle inte förlänger med Christopher... läs mer

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Rögle Nyheter

Han kom till Rögle i februari 2014 och har sen dess varit i föreningen. Därmed tillhör backen Alen B [LÄS MER]

Jesper Williamsson gillar musik och spelar både bra och gärna på sin gitarr. Det och mycket annat få [LÄS MER]

Nästa gäst i vår sommarserie är Lucas Elvenes. Möt en glad och avslappnad junior i den här intervjun [LÄS MER]

SHL Nyheter

RSS Error: A feed could not be found at http://classic.shl.se/artiklar.rss. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

HD.se Rögle

- Daniel Rooth

Rögletalangen om camperna i Vegas och var han ska spela nästa säsong. [LÄS MER]

- Daniel Rooth

59 dagar kvar – HD:s krönikör har tagit ut ett premiärlag. [LÄS MER]

- Mattias Persson

25-årige målvakten flyttar vidare - klar för klubb i Polen [LÄS MER]

SHL 2017-18

1VLH524012116
2DIF52322095
3FHC52322094
4FBK52292387
5SAIK52292387
6MIF52282486
7LHF52292381
8HV7152272581
9LHC52242878
10BIF52232970
11RBK52203261
12OHK52183458
13MIK52183451
14KHK52153747

Nästa match

Interna Poängligan

1Ted Brithén (F)49102131
2Bryan Lerg (F)52191130
3Craig Schira (D)5242428
4Ludvig Rensfeldt (F)52101424
5Edwin Hedberg (F)51111223
6Juhamatti Aaltonen (F)3581119
7Jack Connolly (F)5251419
8Ben Youds (D)4011819
9Lucas Elvenes (F)2851116
10Olle Liss (F)116814

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Confirmed Date: 07/16/2018 Player: Rasmus Sandin (D) From: Rögle BK To: Toronto Maple LeafsI [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/13/2018 Player: Bryan Lerg (F) From: Rögle BK To: Ambrì-PiottaSource: Lin [LÄS MER]

Status: Confirmed Date: 07/12/2018 Player: Matt Anderson (F) From: Skellefteå AIK To: Rögle BKSource [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Uffe Bodin

De har båda ett förflutet som spelare i Rögle. Nu får Greg Brown och David Oliver det eftertraktade [LÄS MER]

- Måns Karlsson

I natt kom beskedet att Rasmus Sandin sajnats av Toronto. Hans framtid i Rögle är därmed osäker. Det [LÄS MER]

- Måns Karlsson

I natt avslöjade CapFriendly att Rasmus Sandin skrivit på ett NHL-kontrakt. Nu uttalar sig sportchef [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan