Senaste inläggen i bloggen

Kvaldags mot Wessners Karlskoga

Säg Bofors och det brinner till i många Rögle supportrars hjärnor. För efter ett derby så är detta nog dessa mötena mot Bofors/Karlskoga är de mest griniga som jag har upplevt som Rögle supporter. Jag skulle nog faktiskt kunna påstå att dessa mötena är värre än... läs mer

Tävling på fb!

OBSERVERA! För att kunna delta måste du vara medlem i fb-gruppen! Nu är det snart dags för kval – vi ska försvara vår SHL-plats och Lindab Arena ska bli en ointaglig hemmaborg. Vi hoppas du vill vara med och stötta oss och skapa en fantastisk inramning. Vi... läs mer

Rögle Nyheter

Det tog två perioder att få bort rosten - i tredje kunde Rögle vända och vinna första kvalmatchen. I [LÄS MER]

Simon Ryfors var en av fem målskyttar för Rögle i sista perioden när Rögle vände och vann första kva [LÄS MER]

Rögle vände 0-2 till seger med 5-2 i sista perioden hemma i Lindab Arena i första kvalmatchen mot BI [LÄS MER]

SHL Nyheter

Det blev en helkväll i Gavlerinken Arena när Brynäs vann med 1-0 mot Linköping efter förlängning. Ma [LÄS MER]

Förlust på hemmais i onsdags - då såg Leksand till att knipa bortamötet med Mora. Mattias Ritola låg [LÄS MER]

HV71 är som första lag vidare till semifinal i årets slutspel. Detta efter att ha slagit Färjestad m [LÄS MER]

HD.se Rögle

- Mattias Hjälm

Röglebacken vet vad som väntar i Nobelhallen i Karlskoga. [LÄS MER]

- Mattias Hjälm

Rögles huvudtränare gillar matcher som betyder mycket. [LÄS MER]

- Daniel Rooth

Krönika om ett rostigt Rögle och en eldig publik. [LÄS MER]

SHL 2016-17

1VLH52331999
2HV7152331998
3FHC52331997
4LHC52322096
5BIF52312193
6SAIK52312190
7FBK52312187
8MIF52262681
9LHF52232970
10DIF52223070
11KHK52223068
12OHK52183453
13RBK52163647
14LIF52133943

Nästa match

Interna Poängligan

1Bryan Lerg (F)52201333
2Ludvig Rensfeldt (F)48131831
3Cade Fairchild (D)5062430
4Jack Connolly (F)5242428
5Felix Schütz (F)5081422
6Christopher Liljewall (F)4341519
7Sebastian Wännström (F)209918
8Filip Karlsson (F)5241317
9Sebastian Collberg (F)456713
10Daniel Widing (F)197411

Källa: doc.openapi.shl.se / shl.se

Eliteprospects Rögle

Status: Rumour Date: 03/22/2017 Player: Anders Lindbäck (G) From: Rögle BK To: Brynäs IFSource: Link [LÄS MER]

Status: Rumour Date: 03/05/2017 Player: Patrick Cehlin (F) From: Rögle BK To: Djurgårdens IFSource: [LÄS MER]

Status: Rumour Date: 03/05/2017 Player: Sebastian Wännström (F) From: Rögle BK To: Brynäs IFSource: [LÄS MER]

Hockeysverige.se

- Måns Karlsson

Det var nervöst och skakigt i två perioder. Men i den tredje lossnade allt. På sju minuter sköt Rögl [LÄS MER]

- Hockeysverige

HOCKEYSVERIGE.SE I SAMARBETE MED SPELTIPSTER Kval till SHL. Rögle – BIK Karlskoga torsdag kl. 19:00. [LÄS MER]

- Ronnie Rönnkvist

Han värvades in under säsongen för att ge ett skadedrabbat Rögle förstärkning. Det har kanske inte s [LÄS MER]

KvP Rögleblogg

- elisabethlindback

Fyra raka förluster och en poäng över kvalplats. Tungt är bara förnamnet. Men allt är absolut inte n [LÄS MER]

- elisabethlindback

Kvällspostens Elisabeth Lindbäck och Johan Svensson sätter betyg på spelarna i Skånederbyt. Skala: 5 [LÄS MER]

- elisabethlindback

Fem frågor till Kvällspostens hockeyexperter inför säsongens andra klassiska Skånederby. ALF KARLSSO [LÄS MER]

Vi finns även på Facebook

Bli medlem i gruppen här

Samarbetspartners

Glass & Våffelstugan